BROKOVÁ STŘELBA
Baterie
 
 
WEB počítadlo:

Střelba na baterii - TRAP

Klasická baterie má pět střeleckých stanovišť. Ve vzdálenosti 15 metrů před nimi je rampa (baterie) pěti trojic vrhaček. Vrhačky jsou umístěny asi metr pod úrovní střelišť, před každým stanovištěm jedna trojice. Na povel střelce vyletí z jedné z trojice asfaltový terč. To znamená, že jsou tři možnosti kam terč poletí. To střelec neví. Ten, kdo terče vypouští se řídí předem stanoveným klíčem napsaným v tabulce a podle toho tiskne tlačítka. Střílet na baterii je dost odlišné od loveckého kola.

Zbraně pro tuto disciplínu měly v minulosti delší a více zahrdlenou hlaveň pro dosažení lepšího krytí a zhuštění brokového shluku. Předpokládala se střelba na větší vzdálenost. V současnosti se to řeší kompromisem - výměnným zahrdlením.

Někteří střelci používají menší zahrdlení a spoléhají na svou rychlost. Pokud jsou opravdu rychlí, tak střílejí do jedné sekundy po vržení terče a to je vzdálenost asi 25 až 35 metrů. Počáteční rychlost terče na baterii je až 30 m/sec. Pokud terč letí s malým stoupáním směrem od střelce, tak je za sekundu vzdálen i 40 metrů. To je při malém krytí takřka náhoda se trefit. Střílet na větší vzdálenost brokovnicí s malým krytím je málo účinné. I při správném zamíření můžou být v pokrytí takové mezery, že broky terč obletí. Asfaltový terč se z pohledu střelce jeví mnohdy jen jako úzký obdélníček. Často je slyšet, že do terče cvrnknul jeden brok a terč nepraskne, nebo je v něm otvor. To se za zásah nepovažuje. Rozhodčí musí vidět odlétnout úlomek. Pokud se jen práší, tak to není zásah.
Učte se střílet na trap s velkým zahrdlením a s brokovou náplní 24 gramů. Na střelbách, které pořádá ČMMJ je povoleno 28 gramů, což zvyšuje pravděpodobnost zásahu.

Jak střílet ?
Před střelcem na rampě ve vzdálenosti 10 metrů je nad "jeho" trojicí vrhaček záměrný terč. Na ten střelec zamíří a pok dá povel. Dívá se oběma očima a musí co nejrychleji uvidět letící cíl. Zamířenou zbraní cíl dohoní a když ho míjí, tak stiskne spoušť. Pokud se netrefí, tak střílí druhou ránu. Někteří střelci zamiřují ne na záměrný terč, ale do prostoru nad něj. Když uvidí cíl, tak po něm "máznou" a vystřelí. I touto metodou jsou úspěšní.


Poznámky

Trap a baterie je totéž.

Mezi trapem a americkým trapem co do techniky střelby není rozdíl. Americký trap se vyznačuje nahodilou dráhou terče, která nelze předvídat. U klasické baterie jsou na každém sranovišti jen tři možnosti kam to poletí. Jsou střelci, kteří dráhy holubů znají, jen nevědí který ze tří právě poletí. Střílí se 25 terčů. Je třeba udržet soustředění po celou dobu.


© All Rights Reserved PaTom 2011, web design: StaTom